Kliento kriptovaliutų turto ir lėšų atskyrimas (santrauka)
Tinkamas klientų turto atskyrimas nuo Bendrovės nuosavų lėšų ir kriptovaliutų užtikrinamas pagal Klientų kriptovaliutų turto ir lėšų atskyrimo politiką (toliau – Politika). Pagrindinis Politikos tikslas – užtikrinti klientų lėšų ir kriptografinių aktyvų apsaugą, griežtai atskiriant juos nuo Bendrovės lėšų ir kriptografinių aktyvų, taip visada užtikrinant jų saugumą ir vientisumą.
Politikoje išsamiai aprašytos procedūros parengtos taip, kad atitiktų griežtus Reglamento (ES) 2023/1114 (MiCA reglamento) 70 straipsnyje nustatytus reikalavimus.
Atskyrimo proceso principai
Bendrovė įgyvendina priemones, užtikrinančias, kad klientų turtas būtų atskirtas nuo jos turto ir naudojamas tik pagal įgaliojimus, įskaitant:
- Segregacija: Klientų lėšos laikomos atskirai, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo ir užtikrinta apsauga nemokumo atveju.
- Rehipotekos draudimas: Klientų turtas negali būti naudojamas Bendrovės tikslams, pvz., skolinimui ar užstatui.
- Technologinės kliūtys: Segreguotosios knygos sistemos užtikrina skaitmeninį kliento ir bendrovės turto atskyrimą.
- Sandorio dokumentai: Visi sandoriai yra išsamiai dokumentuojami, nurodant audito seką ir kliento sutikimą.
- Klientų ataskaitų teikimas: Klientai gauna ketvirtines ataskaitas ir gali bet kada paprašyti ataskaitų.
- Pranešimas apie incidentus: Apie bet kokius pažeidimus, susijusius su klientų turtu, bus nedelsiant pranešama klientams ir priežiūros institucijoms, imamasi taisomųjų veiksmų.
Fiat lėšų atskyrimas
Bendrovė užtikrina klientų lėšų apsaugą, saugodama klientų nuosavybės teises ir užkirsdama kelią lėšų panaudojimui Bendrovės sąskaita. Klientų lėšos (išskyrus mokesčius) į atskirą sąskaitą kredito įstaigoje pervedamos ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jų gavimo dienos.
Lėšos lieka atskiroje sąskaitoje tol, kol klientas pateikia mokėjimo nurodymą, ir tuomet jos pervedamos iš Bendrovės nekontroliuojamos. Šiose sąskaitose laikomos tik kliento lėšos, neleidžiant jų išimti kitiems asmenims. Klientų lėšos naudojamos tik pačių klientų leidžiamiems tikslams, o ne vidinėms Bendrovės operacijoms.
Gavus kliento lėšas, jos turi būti atskirtos nuo Bendrovės lėšų. Jei lėšos laikomos ilgiau nei iki darbo dienos pabaigos po jų gavimo, jos turi būti pervestos į atskiras sąskaitas.
Jei lėšos per klaidą patenka į veiklos sąskaitas, jos turi būti pervestos į atskirąją sąskaitą iki kitos darbo dienos, prireikus panaudojant laikinas bendrovės lėšas.
Bendrovė renkasi kredito įstaigas atskiroms sąskaitoms, atsižvelgdama į saugumą, patikimumą ir atitiktį reikalavimams, užtikrindama, kad jos turi ES licencijas ir siūlo kokybiškas paslaugas už priimtiną kainą.
Sutartyse su įstaigomis turi būti užtikrinta kliento lėšų nuosavybė, teikiamos reguliarios ataskaitos ir nurodomi lėšų perėjimo procesai. Kredito įstaigų atranka peržiūrima kasmet arba dažniau dėl reguliavimo ar finansinių pokyčių.
Kriptografinių aktyvų atskyrimas
Bendrovė saugo klientų kriptografinius aktyvus, laikydama juos atskirose piniginėse, atskirai nuo savo turto. Šios piniginės apima karštąsias pinigines, skirtas veiklos tikslams, ir šaltąsias pinigines, kuriose saugiai saugoma didžioji dalis klientų turto. Karštosios piniginės naudojamos sandoriams ir reguliariai minimizuojamos, o šaltosios piniginės saugomos pažangiais šifravimo ir kelių parašų protokolais.
Kliento kriptovaliutos lieka šiose piniginėse, kol klientas pateikia mokėjimo nurodymą. Atskirtos piniginės yra skirtos tik kliento lėšoms, prie kurių neturi prieigos jokia kita bendrovė. Siekiant apsisaugoti nuo neteisėtos prieigos, taikomos sustiprintos saugumo priemonės.
Siekdama užtikrinti, kad klientų kriptovaliutos liktų atskirtos nuo Bendrovės turto, Bendrovė įgyvendina keletą priemonių. Gavus kliento kriptografinį turtą, atitinkami sandoriai nedelsiant registruojami, atskirai pažymint visus mokesčius. Bet koks kriptografijos turtas, gautas per “karštąsias pinigines”, nedelsiant išimamas į “šaltąsias pinigines” saugiam saugojimui. Mokesčiai kas savaitę fiziškai atskiriami tiek nuo karštųjų, tiek nuo šaltųjų piniginių.
Klientų kriptografinės priemonės šifruojamos naudojant atskirus kriptografinius raktus, o siekiant išlaikyti atskyrimą, taikomos raktų valdymo procedūros. Jei kliento turtas per klaidą pervedamas į nesegreguotą piniginę, Bendrovė nedelsdama perkelia jį į teisingą segreguotą piniginę ir dokumentuoja pataisymą.
Be to, Bendrovė užtikrins, kad kasdien būtų atliekami atskirtų piniginių lėšų likučių sutikrinimai, užtikrinant, kad neatitikimai būtų pašalinti iki darbo dienos pabaigos.
Derinimas ir įrašų tvarkymas
Kiekvieną darbo dieną bus rengiamos suderinimo ataskaitos, kad būtų užtikrinta atitiktis apsaugos reikalavimams. Derinimas užtikrina atskirtų lėšų tikslumą, tinkamą jų paskirstymą ir pasirengimą klientų užklausoms ar reguliavimo institucijų prašymams. Bendrovė taip pat tvarko tikslius klientų kriptografinių aktyvų ir lėšų nuosavybės ir paskirstymo įrašus.
Pozicijų pareiškimas
Laikydamasi MiCA reglamento reikalavimų, Bendrovė kas tris mėnesius klientams pateiks padėties ataskaitą (toliau – ataskaita), apimančią laikotarpį nuo paskutinės ataskaitos. Išrašai bus išduodami per dešimt darbo dienų nuo kiekvieno ketvirčio (kovo 31 d., birželio 30 d., rugsėjo 30 d. ir gruodžio 31 d.) pabaigos.
Kiekviename išraše bus pateikta išsami informacija apie kliento kriptovaliutas, sąskaitos ID, likutį, kriptovaliutos kursą eurais ir bendrą vertę. Išrašus bus galima gauti per saugų klientų portalą, kuriame visi pranešimai bus šifruojami. Klientai bet kada gali paprašyti papildomų išrašų, kurie bus pateikti per penkias darbo dienas